Specjalne Konstrukcje aluminiowe – co musisz o nich wiedzieć jako klient?

Specjalne Konstrukcje aluminiowe – co musisz o nich wiedzieć jako klient?

Dostosowane indywidualnie konstrukcje aluminiowe są bezpiecznym rozwiązaniem dla osób, które wykonują swoją pracę na wysokościach. Ten rodzaj specjalnego rusztowania pozwala w dużym stopniu ograniczyć prawdopodobieństwo upadku i poniesienia poważnych obrażeń, które wiążą się z takim rodzajem pracy. Skorzystanie ze specjalnych konstrukcji aluminiowych jest bezpieczne i gwarantuje dobre zabezpieczenie.

Aluminium- tworzywo przyszłości

Co sprawia, że konstrukcje aluminiowe są tak często wykorzystywane? Z pewnością dużym plusem jest materiał, z jakiego się je wykonuje. Aluminium to metal, który zaraz po żelazie jest najczęściej stosowany. Jest on bardzo plastyczny, dzięki czemu można formować go na różne kształty, ma dobrą wytrzymałość i niewielką masę.

Cechuje go wysoka odporność na korozję i dobrze przewodzi ciepło. To materiał, który doskonale sprawdzi się w niskich temperaturach, ponieważ w przeciwieństwie do stali, przy ujemnych temperaturze jego wytrzymałość wzrasta.

Aluminium jest przyjazne dla środowiska i może zostać poddawane wielokrotnemu recyklingowi- co jest dziś szczególnie ważne. Również łączenie elementów wykonanych z tego materiału jest łatwe, przez co można stworzyć rozbudowane konstrukcje. Nie możemy zapominać o doskonałym przewodnictwie cieplnym i elektrycznym, pierwiastek ten znacznie lepiej przewodzi ciepło niż droższa miedź.

Walory aluminium są wykorzystywane w wielu branżach, a ich zastosowanie jest bardzo szerokie. W branży spożywczej aluminium używane jest do wyrobu puszek do napojów gazowanych. Stopy twardsze wykorzystywane są do budowy niektórych części samolotów, czy sprzętu sportowego. Połączenie aluminium z magnezem jest wykorzystywane do budowy sprzętów AGD, czy części samochodowych.

Gdzie jest wykorzystywane aluminium?

Materiał ten jest również wykorzystywany do produkcji profili okiennych, czy drzwiowych, ponieważ jest on odporny na działanie warunków atmosferycznych. Rzadziej jest wykorzystywany przy konstrukcjach inżynierskich. Aluminium z powodzeniem można zastosować przy konstrukcjach dachowych, ale w samym budownictwie jest ono dość ograniczone.

W branży motoryzacyjnej aluminium zostało po raz pierwszy zastosowane w 1908 roku i wykonano z niego nadwozie, które posiadało nitowane blachy aluminiowe. Auto było jednak prototypem i nie wywołało rewolucji. Dopiero w 1994 roku zostało wyprodukowane Audi, którego konstrukcja nadwozia wykonana została w całości z aluminium. W niedługim czasie auto zostało okrzyknięte pierwszym alu-autem, a sam producent zaczął produkować auto na skalę masową.

Obecnie zainteresowanie tym surowcem rośnie, zwłaszcza w branży motoryzacyjnej, a materiał ten jest chętnie wykorzystywany przez producentów i samych użytkowników. Pozwala to przypuszczać, że w przyszłości będzie on coraz częściej wykorzystywany.

Konstrukcje aluminiowe są bezpieczniejsze dla użytkowników, którzy swoją pracę wykonują na dużych wysokościach, gdzie wypadki zdarzają się bardzo często. Wypadki te, to jedne z częstszych nieszczęśliwych zdarzeń w przedsiębiorstwach. Dzisiaj obecnych jest na rynku kilka alternatyw, które mogą w znaczący sposób poprawić jakość i bezpieczeństwo wykonywanej pracy na wysokościach. W zależności od rodzaju pracy do wyboru są:

  • podnośniki osobowe
  • rusztowania jezdne
  • inne specjalne konstrukcje aluminiowe

Konstrukcje aluminiowe dla pracujących na wysokościach

Podnośniki osobowe pozwalają na bezpieczne wykonywanie pracy na wysokości do 5m, przy maksymalnym obciążeniu do 120 kg. Konstrukcje tego typu są lekkie i łatwo je dostosować do rodzaju wykonywanej pracy. Poza tym podnośniki można bez problemu przewozić i są łatwe do rozmieszczenia. Dodatkowo są one zasilane akumulatorem o mocy 12V 33 Ah.

Rusztowanie jezdne jest maszyną przejezdną przeznaczoną do przemieszczania osób na stanowiska robocze, na których wykonuje się pracę z platformy roboczej. Można ich używać na zewnątrz, jak i środku budynku. Maksymalna wysokość platformy to aż 12m, konstrukcja ta jest lekka i może być montowana przez jedną osobę. Maksymalne obciążenie wynosi 250 kg plus dodatkowe materiały. Konstrukcje aluminiowe są dostosowane indywidualnie dla klienta, ich atutem jest lekka struktura.

Platformy robocze są uniwersalnym produktem, który ma zastosowanie w pracach magazynowych, monterskich czy budowlanych, konserwacji. Ich konstrukcja jest prosta, lekka, składana i przejezdna, co czyni ją uniwersalnym rozwiązaniem do prac na wysokości.

W okresie od stycznia do września 2018 roku liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy wynosiła łącznie 55288 osób i była o 1,5% mniejsza niż w roku 2017. Do prac na wysokościach zakwalifikowane zostają takie, które wykonywane są co najmniej 1 m nad poziomem podłogi lub ziemi.

Jak uchronić się przed wypadkiem?

Wypadki tego rodzaju mają miejsce głównie na budowach, ale dotyczą również służb oczyszczania, przemysłu stoczniowego, usług i handlu oraz transportu. Najczęstszą przyczyną wypadków na wysokościach jest:

  • poślizgnięcie się, utrata równowagi, potknięcie się podczas prowadzenia naprawy lub konserwacji maszyn i urządzeń
  • utrata równowagi i upadek podczas pracy z wykorzystaniem maszyn i urządzeń użytkowych przez pracownika, który znajduje się na wysokości
  • niestosowanie balustrad chroniących przed upadkiem
  • złe oznakowanie miejsc, które stwarzają zagrożenie dla pracownika
  • niezainstalowanie dodatkowych środków ochrony w postaci np. siatek ochronnych

Prognozy dotyczące wypadków na wysokościach są jednak optymistyczne- z roku na rok wzrasta świadomość pracowników i wypadków jest coraz mniej. Również pracodawcy przykładają dużo większą uwagę, gdy mowa o bezpieczeństwie, zdrowiu i życiu swoich pracowników. Także współczesne zabezpieczenia- jak platformy, podesty czy konstrukcje aluminiowe przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa pracujących na wysokościach.


LOCKHARD


Czytaj również

Specjalne Konstrukcje aluminiowe – co musisz o nich wiedzieć jako klient?

Dostosowane indywidualnie konstrukcje aluminiowe są bezpiecznym rozwiązaniem dla osób, które wykonują swoją pracę na wysokościach.